Projekty/
Moduły zdalnego sterowania do Raspberry Pi
Do złącza J1 należy podłączyć napięcie sieciowe 230 V. Bezpiecznik F1 chroni zasilacz U1 przed przepięciami elektrycznymi pochodzącymi z sieci. Napięcie wyjściowe z zasilacza jest dodatkowo filtrowane przez kondensator C1 oraz C2. Element opisany jako MOD1 to odbiornik 433 MHz. Odebrane przez niego sygnały trafiają do dekodera U2. Przełącznik S1 służy do ustawienia adresu w dekoderze, a rezystor R1 wyznacza częstotliwość pracy wbudowanego w nim oscylatora. Sygnał wyjściowy z dekodera przechodząc przez jedną z sekcji przełącznika S2 i wykorzystując rezystor R2 oraz Tranzystor T1 steruje pracą przekaźnika PK1. Zakłócenia generowane przez cewkę przekaźnika są tłumione przez diodę prostowniczą D1. Złącze J2 służy do podłączenia urządzenia, które będzie zdalnie sterowane.
Następnie wyposaż komputer Raspberry Pi w mikrofon USB i połącz go z modułem nadawczym za pomocą przewodów połączeniowych. Do modułu odbiorczego podłącz lampę biurkową, którą będziesz zdalnie sterował.
Opis budowy modułów zdalnego sterowania został opublikowany także w czasopiśmie Elektronika Praktyczna 11/2022.
Mam nadzieję, że zachęciłem cię do wykorzystania opisanych modułów zdalnego sterowania we własnych projektach. Jeżeli masz do mnie jakiekolwiek pytania lub chcesz zakupić zestaw komponentów do ich budowy, napisz do mnie na adres e-mail zygmunt.wypich@zw-robotics.pl
© 2023 ZW-Robotics. Wszelkie prawa zastrzeżone.